«Години спілкування як форма організації ціннісно-орієнтованої діяльності учнів»
Години спілкування – спеціально організована ціннісно-орієнтована спільна діяльність вчителя та учнів, що сприяє формуванню в школярів системи ставлень до оточуючого середовища, до людини, суспільства, праці, науки, мистецтва, природи та до самого себе.
«Години спілкування як форма організації
ціннісно-орієнтованої діяльності учнів»
Ільїна Н.Є., класний керівник 7-Б класу
Години спілкування – спеціально організована ціннісно-орієнтована спільна діяльність вчителя та учнів, що сприяє формуванню в школярів системи ставлень до оточуючого середовища, до людини, суспільства, праці, науки, мистецтва, природи та до самого себе.
Основні функції класної години:
– освітня (ознайомлення зі світом);
– орієнтована (оцінювання світу);
– спрямовуюча (взаємодія зі світом).
Наслідком реалізації цих 3 функцій є формування громадської думки класу, звички учнів обдумувати оцінювати своє життя, самих себе, самостійно шукати істину.
Класні години вирішують такі завдання:
1) створення умов для розвитку особистості учня, прояву його суб’єктивності та індивідуальності;
2) збагачення свідомості учнів знаннями про природу, суспільство та людину;
3) формування емоційно-чуттєвої сфери та ціннісних ставлень особистості дитини;
4) засвоєння учнями знань, умінь та навичок, пізнавальної та практичної діяльності;
5) формування класного колективу як сприятливого середовища для розвитку та життєдіяльності школярів.
Зміст годин спілкування визначається, виходячи з соціального замовлення суспільства, пріоритетних напрямків виховної роботи в сучасних умовах, рівня розвитку учнів, їх захоплень та інтересів, а також необхідності засвоєння школярами духовних надбань рідного народу.
Основні компоненти годин спілкування:
– Цільовий. Це компонент, пов’язаний з розвитком індивідуальності, суб’єктивності і креативності дитини.
– Змістовий. Зміст години спілкування є особистісно значущим. Включається матеріал, необхідний для формування самостійності, самореалізації, само стверджувальної особистості дитини.
– Організаційно-діяльнісний. Учні є повноправними організаторами, передбачається активна участь і зацікавленість кожної дитини; актуалізація її життєвого досвіду, прояв і розвиток її індивідуальності.
– Оцінно-аналітичний. Критеріями результативності. є прояви і збагачення життєвого досвіду дитини, індивідуально-особистісне значення засвоюваної інформації, розвиток індивідуальності і творчих здібностей учня.
Форми проведення:
розбір ситуації; рольові ігри; записи старовинних пісень, легенд, переказів рідного краю; відтворення народних свят та звичаїв; година на природі; години улюбленої праці; уроки етики; бесіди; диспути; дискусії; «Сократівські бесіди»; аукціони ідей; мозкові штурми; бібліотечно-бібліографічні заняття; екскурсії; читацькі конференції; тематичні конференції; години поезії, музики, живопису; заочні подорожі; відвідування кінотеатрів, музеїв, театрів; трудові десанти; туристичні походи; спортивні змагання; вікторини; аукціони виробів; виставки; прогулянки; дні іменинника.
Особливе місце в системі виховної години займають класні збори. Це форма розвитку учнівського самоврядування первинного колективу, вищий орган учнівського самоврядування в класі. Класні збори проводяться не рідше, ніж двічі на семестр. На таких зборах колектив планує та аналізує свою роботу, вибирає актив та здійснює розподіл громадських доручень, розв’язує конфліктні ситуації. На зборах учні вчаться відстоювати свою думку і поважати погляди інших, вносять пропозиції щодо проблем, які обговорюються, мають право вибирати та бути обраними. Рішення на зборах класу приймається загальним голосуванням.